czwartek, 4 grudnia 2014

CO TO ZNACZY INTELIGENTNY DOM?

Często słyszymy o nowoczesnych, inteligentnych domach. Zachwycamy się najnowszymi dziełami techniki. Wiedząc, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania, sami zaczynamy o tym marzyć. Ale czy wiemy czym dokładnie są te budynki?
Technika opanowuje kolejne dziedziny z naszego życia. Już prawie wszyscy jesteśmy uzależnieni od różnego rodzaju urządzeń. Inżynierowie, ciężko pracując, wymyślają coraz nowsze, lepsze rozwiązania ułatwiające nam codzienne czynności. Nadszedł czas na inteligentne domy.

Historia tego niezwykłego projektu zaczęła się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze zautomatyzowane budynki zostały zaprojektowane i stworzone do celów produkcji roślin. Natomiast już po 1980 roku nowatorskie, technologiczne rozwiązanie zaczęto wprowadzać do domów mieszkalnych, oraz biur.

Czym właściwie jest dom inteligentny?

To budynek, w którym zostały zamontowane czujniki i detektory podlegające zintegrowanemu systemowi zarządzania. Ich zadaniem jest sterowanie i kontrolowanie wszystkich instalacji, jakie są obecne w budynku. Dzięki temu inteligentny dom Warszawa sam zarządza środowiskiem wewnątrz, biorąc pod uwagę czynniki atmosferyczne na zewnątrz. Oznacza to, że możesz zapomnieć o wietrzeniu pomieszczeń, odkręcaniu i przykręcaniu grzejników, czy kontrolowaniu wilgotności powietrza – inteligentny dom robi to za Ciebie!

Czym dokładnie zarządza zintegrowany system zarządzania?


  • Ogrzewaniem – inteligentny budynek kontroluję temperaturę pomieszczeń. Jeśli w którymś z nich jest za zimno, lub za ciepło system rozpoczyna doprowadzenie temperatury danego pomieszczenia do odpowiedniego poziomu.
  • Symulacją obecności i alarmami – to jeden z ważniejszych czynników nowoczesnego systemu, ponieważ podnosi bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko włamań i kradzieży. System zapamiętuje przyzwyczajenia domowników i odwzorowuje je podczas ich nieobecności. Włączane i wyłączane jest światło w poszczególnych pomieszczeniach, uchylane są okna, włączana muzyka itp. Co ważne, nie działa to według zapętlonego schematu, który złodziej mógłby szybko rozpracować. Działania systemu oparte są na autentycznych, zapamiętanych zachowaniach rodziny. Natomiast, gdyby mimo tych zabezpieczeń doszło do włamania, cały inteligentny dom wyposażony jest w czujniki, które w takiej sytuacji natychmiastowo informują policję o całym zdarzeniu.
  • Systemem przeciwpożarowym – oczywiście zainstalowane są czujniki wykrywające poziom temperatury i dymu, oraz zraszacze i tryskacze. Kiedy system wykryje pożar, lokalizuje go i w danym pomieszczeniu rozpoczyna gaszenie. Jednocześnie podnosi wszystkie rolety w domu – by ułatwić ewakuację, odcina gaz – by wyeliminować ryzyko wybuchu, oraz informuje mieszkańców o zaistniałej sytuacji drogą sms i e-mail.
  • Reakcjami na czynniki pogodowe – poza oczywistym zamykaniem okien podczas deszczu, czy regulowaniu temperatury (którą reguluje w oparciu o analizę temperatury na zewnątrz i wewnątrz), system zarządzania może kontrolować ilość światła w oparciu o poziom naturalnego światła w pomieszczeniach. Może przejść na niezależne zasilanie, gdy wykryje burzę. Wszystkie te reakcje mogą być oparte o informacje przekazywane przez czujniki zamontowane w i na budynku, ale też w oparciu o informacje dostępne w internecie, które system sam pobiera.
  • Dostępem do konkretnych pomieszczeń – to rozwiązanie stosowane głównie w biurach i budynkach publicznego przeznaczenia. System poprzez kamery, lub czytanie karty decyduje, czy dana osoba może wejść do danego pomieszczenia, czy nie. 
  • Personalizacją ustawień – inteligentny dom może zapamiętywać upodobania, co do temperatury, czy oświetlenia każdego z domowników z osobna. Rozpoznając konkretną osobę ustawienia podporządkowuje właśnie do niej. 

Podsumowanie zalet inteligentnego domu:

  • bezpieczeństwo,
  • oszczędność energii,
  • wygoda domowników,
  • ochrona przed pożarem,
  • kontakt z policją.

Inteligentne domy to technologia na miarę naszych czasów. Dla większości to wciąż zbyt drogie rozwiązanie, ale może w niedalekiej przyszłości będzie to standardem w budownictwie? Czasy, w których wszystko dzieje się bardzo szybko, a ludzie nie mają na nic czasu, niejako wymuszają rozwój właśnie takich rozwiązań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz