Fot. Pinterest |
Parter i piętro kojarzą nam się przede wszystkim z wolnostojącymi domkami, najczęściej za miastem. Często zapominamy, że przecież i w mieszkaniu możemy dysponować dwoma poziomami, choć nie jest to w Polsce rozwiązanie szczególnie modne (na jednym z najpopularniejszych serwisów z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości jest takich ofert prawie 11 tysięcy, czyli 3%).
Dlaczego tak nieufnie spoglądamy na dwupoziomowe mieszkania? Przede wszystkim dlatego, że aby spełniały swoją rolę, muszą być duże (ich funkcjonalność zaczyna się od 100 m2). Jak wiadomo, duże mieszkanie jest sporo droższe od kawalerki, dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na szaleństwo zakupów. Jednak nawet osoby, które szukają nieruchomości z dużym metrażem, zwykle wybierają mieszkania jednopoziomowe. Co może być tego powodem?
Schody (niekoniecznie do nieba)
Wśród lokatorów, którzy mieli do czynienia z mieszkaniem lub domem kilkupoziomowym panuje przekonanie, że schody to jedno z najniewygodniejszych rozwiązań w domu. Trzeba po nich biegać za każdym razem, gdy czegoś zapomnimy, co bywa uciążliwe zwłaszcza kiedy akurat dzwoni telefon, zostawiony przez nas na dole, podczas gdy już dawno poszliśmy na górę. Schody nie są również dobrym pomysłem dla osób starszych, problem pojawia się także po kontuzji lub złamaniu nogi – niezależnie od wieku. Z gipsem czy stabilizatorem samodzielna zmiana piętra jest wielkim wyzwaniem, nie mówiąc już o chęci przeniesienia ze sobą książki czy kubka z herbatą.
Fot. Pinterest |
Dzieci kontra schody
Temat schodów jest także bardzo trudny, jeśli w rodzinie są małe dzieci. Mogą one łatwo ześlizgnąć się ze stopni i spaść lub potknąć się przy wchodzeniu. Jednak z drugiej strony nie uchronimy swoich pociech przed całym światem i nie zapewnimy, że przez całe życie będą jeździć windą. Ponadto, troskliwi rodzice mogą zamontować specjalne drzwiczki, które uniemożliwiają maluchom wspinanie się po schodach.
Miejsce dla schodów
Mieszkanie z dwoma poziomami musi mieć większą powierzchnię również ze względu na miejsce dla schodów. Zajmują nieco miejsca, ale jednocześnie mogą być bardzo ładną ozdobą. Oczywiście, jest to kolejna przestrzeń do sprzątania i nie wszystko obok schodów ustawimy (ze stopni bardzo łatwo spada kurz), ale dwupoziomowe mieszkanie nadal ma wiele plusów. Przede wszystkim, przestrzeń może być wyraźnie podzielona według funkcjonalności – siedzący w salonie goście nie muszą oglądać naszego łóżka i sypialni. Niebanalny jest także wygląd dwupoziomowego mieszkania, jak na przykład:
Fot. Pinterest |
Fot. Pinterest |
Jak zwykle w życiu, większość decyzji podejmujemy według własnego gustu - tak jest również w przypadku zakupu nieruchomości i mieszkania. Po przeanalizowaniu wad i zalet każdego rozwiązania może okazać się, że wybór będzie całkiem prosty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz