wtorek, 27 stycznia 2015

CO POWINIENEŚ DOPILNOWAĆ PRZED WYNAJMEM MIESZKANIA?



Wynajem mieszkania to doskonałe źródło dodatkowego dochodu. Wiele osób decyduje się na kupno dodatkowego mieszkania właśnie w takim celu. Jednak przy wynajmie nieruchomości należy być ostrożnym. Dobrze jest odpowiednio się do tego przygotować, by uniknąć nieprzyjemności i kłopotów.


Istnieją dwie drogi z których można skorzystać w procesie wynajmu. Można najemców szukać na własną rękę, lub skorzystać z usług pośrednika. Przed wystawieniem oferty można też skorzystać z pomocy home stargera, który potrafi w profesjonalny sposób uatrakcyjnić wnętrze i wyeksponować jego największe atuty. Jednak bez względu na to jak dokładnie zamierza się dokonać wynajmu, należy przeanalizować wszystkie zagrożenia i postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Przemyślane działania i odpowiednia wiedza na tym polu pozwolą uniknąć niepotrzebnych problemów, a okres wynajmu i kontaktu z najemcami przebiegnie prawidłowo i spokojnie.

  1. Pośrednik. Pierwszą kwestią jest podjęcie decyzji, czy chce się skorzystać z biura pośrednictwa wynajmu nieruchomości, czy nie. Cena usługi pośrednika to zazwyczaj równowartość czynszu za okres jednego miesiąca. Nie jest to wygórowana cena za udogodnienia jakie płyną z takiej współpracy. Pośrednik załatwi wszystkie niezbędne sprawy papierkowe dotyczące mieszkania, oraz podpowie w jaki sposób należy sporządzić umowę. Pomoże również w ustaleniu wysokości czynszu. Jest osobą obiektywną, więc nie zawyży ceny, w przeciwieństwie do samych właścicieli lokalu.
  2. Cena. Jeśli zrezygnuje się ze skorzystania z usług agencji nieruchomości, trzeba samemu ustalić cenę. Nie może ona być za wysoka, bo odstraszy potencjalnych najemców, ani za nicka, by nie stracić na inwestycji. Najlepiej jest przeanalizować ceny wynajmu lokali dostępnych na rynku które są w podobnej lokalizacji, mają podobny metraż i stan techniczny, oraz wyposażenia. Dobrze jest też określić z góry, czy cena, którą się poda w ogłoszeniu będzie ostateczna, czy możliwą do negocjacji.
  3. Ogłoszenie. Będzie ono atrakcyjniejsze jeśli będzie posiadało: dokładny adres, lub przynajmniej lokalizację, liczbę pokoi, oraz opis ich rozmieszczenia, opis całego wyposażenia, informacje o rodzaju budynku i o sąsiadach, opis rodzaju ogrzewania, dokładna cenę z wyszczególnianą wysokością opłat, informacje kontaktowe. Dobrze jest też załączyć do ogłoszenia zdjęcia, wiele osób w ogóle nie otwiera ogłoszeń w których ich nie ma.
  4. Umowa. Najlepiej, jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia, powinno się zastanowić nad sporządzeniem wzoru umowy. Dobrze jest poznać ustawę, która dotyczy relacji pomiędzy wynajmującym a najemcą (Art. 6a – 6f Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów). Taka umowa powinna też zawierać wszystkie indywidualne wymagania i oczekiwania, jakie ma właściciel lokalu.

    Warto zastanowić się na jaki okres zamierza się oddać mieszkanie do wynajmu. Umowę można spisać na określony czas, jak i na nieokreślony. Ważne jest też, by jasno określić warunki wypowiedzenia umowy i wyznaczyć okres w jakim mogą tego dokonać obydwie strony. Sporządzenie prawidłowej umowy jest bardzo ważne, jest to podstawa do której obie strony odwołują się w przypadku jakiś nieporozumień. Przed stworzeniem takiej umowy warto też dowiedzieć się jakie ma się możliwości i co one oznaczają. Umowę najmu można sporządzić w formie najmu okazjonalnego (korzystniejsza z punku widzenia wynajmującego, łatwiej ją zerwać), lub najmu zwykłego (długie okresy wypowiedzenia i mocna ochrona najemcy).
  5. Podatek. Warto jest odprowadzać podatek od najmu. Sytuacje mogą się zdarzać bardzo różne, nikt dobrze nie zna osób, którym udostępnia swój lokal. Gdy wynajmujący wchodzą w konflikt z najemcą, w przypadku gdy podatek nie jest odprowadzany, zazwyczaj rezygnują ze skierowania sprawy do sądu, z obawy na konsekwencje. Takie przypadki kończą się na niekorzyść właścicieli. Dlatego wato ubezpieczyć się przed ryzykiem niepotrzebnych problemów.
  6. Bezpieczne relacje. Oczywiście nie należy z góry podejrzewać każdego o nieuczciwość. Jednak ponieważ o rożnych sytuacjach się słyszy, warto jest się zabezpieczyć. Podczas podpisywania umowy sprawdź dwa dokumenty tożsamości danej osoby (np. dowód i prawo jazdy). Aby kontrolować na bieżąco to co się dzieje w lokalu warto umówić się z najemcą na comiesięczne wizyty w mieszkaniu w celu odebrania czynszu. Będzie to okazja na rozglądnięcie się po nieruchomości. Do czynszu najlepiej jest doliczyć wszelkie opłaty związane z mediami. Zlikwiduje to ryzyko powstania zaległości.
  7. Oględziny mieszkania przed i po. Dobrze jest spisać całe wyposażenie znajdujące się w mieszkaniu wraz z opisem jego stanu. Taki spis powinno się dać do podpisania najemcy. Dzięki temu można uniknąć problemów i nieporozumień przy wyegzekwowaniu pokrycia kosztów związanych z ewentualnymi zniszczeniami.
  8. Kaucja. Maksymalnie można zażądać kwotę rocznego czynszu. Wysokość kaucji zależy oczywiście od standardu mieszkania i jego wyposażenia. Jednak bezwzględnie powinno się jej oczekiwać. Jest to jedyne pewne zabezpieczenie, którym można pokryć ewentualne zniszczenia, lub różnicę w nieuregulowanych rachunkach.


Możliwości jest wiele, wiele jest też zagrożeń jakie czekają na właścicieli nieruchomości ze strony najemców. Dlatego powinno się do wynajmu dobrze przygotować i rozważyć wszelkie wątpliwości. Mam nadzieję, że powyższe punkty powinny ułatwić usystematyzowanie spraw jakie należy uporządkować i przemyśleć przed wynajmem mieszkania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz